Sepetim ( 0 )
Kategoriler
Siyez bulguru nedir Siyez bulgurunun faydaları nelerdir?

Siyez bulguru nedir Siyez bulgurunun faydaları nelerdir?

11.03.2021
İşlenmemiş buğdaya benzeyen siyez bulguru da kastamonu siyez buğdayından elde edilmektedir. Kastamonu ülkemizde siyez bulguru yetiştirilen yerlerden biridir. Siyez bulgur, İhsangazi, Seyitgazi, Seydın ve Devrekani gibi Kastamonu yöresinde yetiştirilmektedir.

 

Siyez Ürünleri Kastamonu;

Siyez Bulguru Nedir? Nasıl Yapılır?

Kastamonu Yöresel Ürünlerinden bugün yazımızda kastamonu siyez bulgurunu size anlatmaya çalışacağız.Aynı zamanda İhsangazi siyez bulguru olarakta bilinmektedir.


Siyez Bulguru Nedir? Nasıl Yapılır, İşlenmemiş buğdaya benzeyen siyez bulguru da kastamonu siyez buğdayından elde edilmektedir. Kastamonu ülkemizde siyez bulguru yetiştirilen yerlerden biridir. Siyez bulgur, İhsangazi, Seyitgazi, Seydın ve Devrekani gibi Kastamonu yöresinde yetiştirilmektedir. Siyez bulgur (Siyez bulgur) Anadolu'da çok bilinen bir buğday olup, "kaplıca" veya "halk tarafından kabul gören" olarak da adlandırılır. Siyez bulgur (Siyez bulgur), beslenme uzmanlarının yemek için özel önerilerde bulundukları bir besindir, temelde siyez buğdayından elde edilir. Siez buğdayı belli bir aşama ve işlemden sonra makarnalık bulgur olur. Siyez buğdayını elde etmek için hiçbir katkı maddesi veya kimyasal yöntem kullanılmamakta, bunun yerine eski çağlardan beri geleneksel ve doğal yöntemler kullanılmaktadır.


Einkorn(siyez) buğdayından siyez bulguru elde etme uygulaması aşağıdaki yönlerden kısaca özetlenebilir.

Önce Einkorn(siyez) buğdayı büyük bir kazanda dikkatlice kaynatılır.

Pişirilen Einkorn(siyez) bulguru ikinci adımda kurutulmalıdır.

Kutulu Einkorn(siyez) bulgur ayrı ayrı yapılmalı ve sonraki aşamada atılmamalıdır. Yaklaşan ezilmiş buğday, bölünmek üzere taş değirmene taşınmakta ve tamamen geleneksel tekniklerle tüketilmeye hazır hale gelmektedir.

Siyez bulgur, besin değeri ve sağlığa faydaları açısından diğer bulgur türlerinden tamamen farklıdır. Diğer tahıl çeşitleri arasında en zararlı olan fitik asit, geleneksel ve doğal yöntemlerle hazırlanan Siyez bulgurunda kesinlikle bulunmaz. Siyez bulgur, en düşük kan şekeri, en ideal ve insan sağlığı için en çok tavsiye edilen ürünlerden biri olan GDO'suz Einkorn(siyez) buğdayından üretilmektedir.
Einkorn(siyez) bulgur alırken dikkat edilmesi gereken bir husus, einkorn bulguruna zarar vermemeye dikkat etmektir. Parçalı bulgurun insan sağlığına katkısı kırılmadı, ortaya çıkmadı. Siyez bulgur bozulmayacak ve küflenmeyecektir. Uzun yıllar sürebilir.


Siyez Bulguru Faydaları


Einkorn(siyez) düşük glisemik indeksli bir gıda olduğundan, kan şekerinde ani bir düşüş veya yükselmeyi önleyerek kan şekerini dengeleyebilir. Siyez bulguru (Siyez bulgur), kandaki toplam yağ içeriğini azaltan lif açısından zengin bir besindir. Sindirimi ve sindirimi destekler. Einkorn(siyez), zengin bir selüloz ve mineral kaynağı olduğu için bağırsaklar üzerinde son derece temizleyici etkisi olan bir besindir. İçerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde insan vücudunun hücre yapısını korur. Karbonhidrat oranı düşük olan siyez bulgur, protein açısından zengin bir bulgur türüdür. B1 vitamini içeriğinin yüksek olması nedeniyle nörolojik hastalıkları (Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi) önlemek için koruyucu bir örtü olarak kullanılabilir. Düşük yağ içeriği nedeniyle einkorn kolesterol içermez. Ayrıca bol miktarda folik asit içeren einkorn bulgur bebeklerin büyümesini desteklediği ve anne sütünü artırdığı için hamile ve emziren kadınlar için oldukça faydalıdır.


Düzenli siyez bulgur tüketimi bağırsaktan emilim sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırabilir. Kabızlığa iyi gelen siyez bulgur bağırsak kanserini de önemli ölçüde önleyebilir. Einkorn buğdayından elde edilen einkorn buğdayının en önemli özelliği radyasyondan korunma özelliğine sahip olmasıdır. Bu nedenle bazı ülkelerin askeri rezervlere sahip olduğu ürünlerden biridir. Lutein içeriğinin yüksek olması nedeniyle düzenli nohut ve bulgur tüketimi göz hastalıklarını önleyebilir ve göz sağlığını destekleyebilir. Diğer buğday ürünleri ile karşılaştırıldığında fenoller, tokoferoller ve karotenoidler gibi yüksek düzeyde antioksidan içerir ve kansere karşı koruyucu özellikler gösterir. yaşlanma karşıtı.


Siyez Bulguru Gluten İçerir Mi?


Son dönemde popüler hale gelen Einkorn(siyez) buğdayından elde edilen siyez bulguru birçok çalışmaya konu olmuştur. Ginkgo bulgur ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de ginkgo bulgurunun glüten içerip içermediği veya glütensiz olup olmadığıdır. Gluten alerjisi olan kişiler hiçbir bulgur ve çeşitlerini yememelidir. Araştırmalar, einkorn buğday bulgurunun çok az glüten içerdiğini göstermiştir. Bu nedenle, einkorn'un herhangi bir glüten içermediği ifadesi yanlış bir tanım olacaktır. Özellikle çölyak hastalığı olanlar başta olmak üzere, az miktarda glüten içeren glüten içeren ergot bulguruna duyarlı kişilerin doktora danışmadan ergot bulguru tüketmemeleri önerilir.

 

Sipariş için tıklayın.

------------------------------------------------------------------------------------------------